Sprawy karne to od samego początku główny obszar praktyki kancelarii.
Aktywna obrona w sprawach karnych
Skutecznie bronimy w najtrudniejszych sprawach karnych.
Sprawy karne
Dlaczego sprawy karne?
Bartosz Pręda
adwokat — partner
Wiem, jak bardzo sprawa karna potrafi wpłynąć na życie każdego, kto znalazł się w orbicie zainteresowań organów ścigania. Wiem, jak potrafi wpłynąć na życie całej rodziny takiej osoby – zwłaszcza w sprawach aresztowych i tych, w których realne jest orzeczenie kary pozbawienia wolności.
Jestem przekonany, że dla prawnika nie ma większego wyzwania, niż obrona w sprawie karnej. Gdy klient powierza mi swoją obronę, często tak naprawdę oddaje w moje ręce przyszłość swoją i swojej rodziny. Tak na to patrzę. To dla mnie najwyższy wyraz zaufania. I jednocześnie najważniejszy powód, by każdego dnia, najlepiej jak potrafię, wykorzystywać wszystkie swoje talenty w obronie tych, którzy zwracają się do mnie o pomoc.
Aktywna obrona
Zapewniamy aktywną obronę na wszystkich etapach postępowania karnego
Zatrzymanie przez policję
Pierwsze godziny po zatrzymaniu osoby podejrzewanej mają często decydujące znaczenie dla całego procesu karnego. Osoba zatrzymana najczęściej jest zaskoczona samym zatrzymaniem i tym, co dzieje się bezpośrednio po nim. W wielu przypadkach, chcąc poprawić swoją sytuację, składa oświadczenia lub podejmuje inne czynności, które przynoszą skutek odwrotny od zamierzonego.
Możliwie jak najszybsze ustanowienie obrońcy dla osoby zatrzymanej na ogół zapobiega podejmowaniu przez taką osobę, w niewątpliwie trudnej dla niej sytuacji, nierozważnych decyzji. Często stanowi również ważne wsparcie psychiczne dla zatrzymanego, który wie, że nie jest w tej trudnej sytuacji pozostawiony sam.
Obrońca ustanowiony bezpośrednio po zatrzymaniu może również złożyć do sądu zażalenie na zatrzymanie, domagając się zbadania zasadności, legalności oraz prawidłowości zatrzymania, jednocześnie żądając natychmiastowego zwolnienia zatrzymanego.
Dla osoby zatrzymanej obrońcę może ustanowić inna osoba (członek rodziny, inna bliska osoba, znajomy – de facto ktokolwiek, kto posiada wiedzę o zatrzymaniu).
Postępowanie przygotowawcze
Podejrzany już w postępowaniu przygotowawczym musi podejmować istotne decyzje o niebagatelnym często znaczeniu dla toku całego procesu – m.in. czy składać na tym etapie postępowania wyjaśnienia, a jeśli tak, to w jakim zakresie.
Obecność obrońcy już na tym etapie postępowania nie tylko ułatwia podejrzanemu podejmowanie właściwych decyzji, ale również gwarantuje zgodny z procedurą przebieg czynności procesowych, w szczególności zapobiegając ewentualnemu wywieraniu presji na podejrzanym.
Postępowanie przed sądem
Postępowanie przed sądem jest zasadniczym etapem postępowania karnego.
Opracowanie taktyki obrony, podejmowanie decyzji co do wniosków dowodowych, kontrolowanie opinii biegłych, aktywne uczestnictwo w przesłuchaniach świadków czy bieżące reagowanie na decyzje procesowe sądu – to tylko niektóre z czynności podejmowanych przez obrońcę na tym etapie postępowania, gwarantujących oskarżonemu rzeczywistą realizację przysługującego mu prawa do obrony.
Wykonywanie kary
Pomoc prawna na etapie postępowania wykonawczego obejmuje w szczególności sporządzanie zażaleń na postanowienia o zarządzeniu wykonania kary, wniosków o odroczenie wykonania kary, o wydanie wyroku łącznego, o wyrażenie zgody na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego, a także wniosków o przerwę w wykonaniu kary oraz o warunkowe zwolnienie z odbycia reszty kary.